مقالات

آشنایی با انواع دستگاه منگنه کوب (دستی، برقی و بادی)

منگنه کوب دستگاهی است که اتصال دو قطعه به یکدیگر مانند روکش پارچه و یا اتصال چوب به چوب را بسیار راحت تر می کند. 3 نوع اصلی منگنه کوب وجود دارد که هر کدام ویژگی های مثبت و منفی خودشان را دارند و آنها را در انتخاب متمایز می کند. این دستگاه جزو ابزار های دستی به شمار می رود که برای فشار دادن منگنه های فلزی سنگین به اشیا مختلف ساخته شده از پلاستیک، چوب، فلز و غیره استفاده می شود. دستگاه منگنه کوب بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرند و در عملیات های مختلفی که شامل کارهای دستی است استفاده می شوند. این دستگاه ها همچنین برای عایق بندی، بسته بندی لوازم، اتصال وسایل به سقف، سیم کشی، روکش داخلی، اتصال موکت و … استفاده می شوند.

اگر هنوز منگنه کوب موردنظر خود را خریداری نکرده اید، می توانید سفارش خود را از بین ده ها منگنه کوب دستی، برقی و یا بادی عرضه شده توسط ابزار خالصی ثبت کنید. مشخصات محصولات را مشاهده نمایید و اگر سوالی داشتید، کارشناسان ما به صورت رایگان پاسخگوی سوالات شما عزیزان می باشند:

منگنه کوب ها به عنوان منگنه های heavy-duty نیز شناخته می شوند که اساسا کار یک منگنه را انجام می دهند اما در مقایسه با منگنه معمولی به نیرو و قدرت بیشتری نیاز دارد. بر خلاف منگنه های اداری، دستگاه های منگنه کوب ممکن است صفحه فلزی خم کننده منگنه را نداشته باشند.

بسیاری از منگنه کوب های دستی دارای مکانیزمی شبیه فنر برای ذخیره انرژی مکانیکی هستند که این امر به دلیل نیروی زیادی که برای عبور منگنه از طریق چوب یا پلاستیک لازم است، در طراحی این دستگاه ها رعایت شده است. در مقایسه، منگنه اداری با توجه به قدرت عضلانی کاربر می تواند منگنه را به داخل کاغذ هدایت کند.

انواع منگنه کوب

منگنه کوب ها 3 نوع اصلی دارند که به بررسی آنها می پردازیم و مزایا و معایب هر کدام را بیان می کنیم:

منگنه کوب دستی

اینها رایج ترین نوع دستگاه های منگنه کوب هستند. منگنه کوب های دستی بسیار ارزان هستند و به راحتی پر می شوند. آنها اولین نوعی از دستگاه منگنه کوب بودند که ساخته شدند زیرا برای عملکرد خود به کشش و مکانیسم فنر برای بارگیری و تخلیه انرژی متکی بودند. بر خلاف صفحه ای که در زیر منگنه اداری پیدا می کنید، هیچ صفحه ای در زیر منگنه وجود ندارد.

از آنجا که منگنه دستی به مکانیسم کشسانی برای بارگیری و تخلیه انرژی متکی است، تا حدی به قدرت عضلات فرد متکی است. می توانید انگشتان خود را به دور چوب حلقه کنید و با کف دست ماشه را فشار دهید. اگر عادت نداشته اید که برای یک مدت طولانی به کف دست خود فشار وارد کرده باشید، ممکن است این کار خسته کننده باشد.

منگنه کوب های دستی به راحتی قابل حمل و رسیدگی هستند. آنها در صورت استفاده از تعداد زیاد منگنه ایده آل هستند اما اگر از آنها در پروژه های خیلی بزرگ استفاده کنید، به قدرت عضلانی زیادی نیاز دارید. انواع مختلف منگنه کوب دستی برای منگنه زدن در پلاستیک، آلومینیوم و فولاد موجود هستند. منگنه کوب های پلاستیکی سبک بوده و کار با آنها آسان است و برای پروژه های ساده تر در خانه عالی هستند. منگنه کوب های آلومینیومی و استیل شکنندگی کمتر و طول عمر بیشتری دارند و برای پروژه های بزرگ، مواد سنگین و استفاده در فضای باز ایده آل هستند.

مزایا و معایب

منگنه کوب های دستی ابزار خوبی برای پروژه های داخل خانه هستند. با این حال، آنها بیشتر برای پروژه های کوچک در خانه مانند قرار دادن پوستر یا پوشاندن حفره استفاده می شود و نمی توان از آنها برای یک پروژه بزرگ مانند بازسازی خانه استفاده کرد. حمل آنها بسیار مناسب است و از آنها در مکان هایی استفاده می شود که امکان استفاده از دیگر منگنه کوب ها نیست.

منگنه کوب دستی برای پروژه هایی که به کار زیاد نیاز دارند خوب نیست زیرا به دلیل استفاده مکرر، بازوهای شما به طور حتم آسیب می بینند یا خسته می شوند. اگر خانه را سیم کشی می کنید یا عایق نصب می کنید، بهتر است از منگنه کوب های برقی یا بادی استفاده کنید.

بهترین کاربردهای اسلحه منگنه دستی عبارتند از:

  • پروژه های نجاری و نجاری که هنگام کار به دقت زیادی نیاز دارند. لرزیدن یا عدم کنترل منگنه زن های بادی و برقی برای این پروژه ها مناسب نیستند
  • پروژه های هنری و DIY مانند کلاژ برای یک نمایشگاه
  • اتصال اشیای مختلف به هم
  • نصب بروشور
  • تعمیرات جزئی خانه

منگنه کوب برقی

منگنه کوب های برقی برای قرار دادن منگنه ها در سطوح مختلف از نیروی الکتریکی استفاده می کنند. از آنجا که باتری و انرژی الکتریکی آنها از شبکه اصلی تامین می شود، به تلاش زیادی احتیاج ندارند. منگنه کوب های برقی همچنین می توانند شبیه دریل ها باشند و به همان روش دریل ها عمل کنند؛ بدین ترتیب که برای فعال شدن آنها باید ماشه را بکشید.

منگنه کوب های برقی سرعت استانداردی نسبت به منگنه های دستی دارند و تعداد کمی از منگنه ها هدر رفته یا خراب می شوند. این نوع همچنین می تواند در هر دقیقه تعداد منگنه بیشتری نسبت به منگنه دستی اعمال کند؛ از این رو برای سیم کشی ترجیح داده می شود.

مزایا و معایب

منگنه کوب های برقی نسبت به نوع دستی برتری دارند زیرا سرعت آن بسیار بیشتر است و به تلاش بسیار کمتری نیاز دارد. آنها دارای مزایای خاصی نسبت به منگنه کوب های بادی یا پنوماتیک هستند مانند ارزان تر بودن، سر و صدای کمتر و حمل راحت تر.

در مواردی که مجبور هستید به گوشه و کنار مکانی بروید یا در جاهایی که در آنجا پریز برق وجود ندارد، این نوع گزینه مناسبی نیست. همچنین برای پروژه هایی که به دقت زیادی نیاز دارند بسیار کم کاربرد هستند. هزینه های مربوط به راه اندازی نوع برقی نیز بسیار بیشتر از استفاده از کمپرسور هوا برای منگنه کوب بادی یا پنوماتیک است.

پروژه های سبک در اطراف خانه مانند سیم کشی قسمت خاصی از اتاق یا پوشاندن یک حفره در خانه برای نوع برقی مناسب است. اگر قصد دارید با مواد نازک و شکننده کار کنید، می توانید منگنه کوب برقی بخرید و زیاد نگران نباشید زیرا با دقت زیادی کار خواهد کرد اما اگر می خواهید کارهای هنری انجام دهید یا دقت منگنه ها را کنترل کنید، به سراغ نوع برقی نروید.

منگنه کوب بادی یا پنوماتیک

نگنه کوب های بادی بهترین منگنه کوبی است که می توانید خریداری کنید. هنگامی که مقدار زیادی منگنه مورد نیاز است، از این نوع منگنه کوب استفاده می شود. برای استفاده از آنها فشار هوای کمی توسط نازل به دستگاه وارد می شود و شما فقط باید ماشه را به سادگی بکشید. این نوع برای چوب و تودوزی عالی است و می توان از آن برای رسیدن به گوشه ها استفاده کرد زیرا دماغه آن بلندتر از منگنه کوب های دیگر است. منگنه کوب های بادی همچنین می توانند از انواع مختلف منگنه ها با طول های متفاوت استفاده کنند.

مزایا و معایب

یک دلیل خوب برای تهیه منگنه کوب بادی این است که اگر بخواهید یک پروژه سنگین را مدیریت کنید، هیچ چیز دیگری مانند نوع بادی به کار شما نمی آید چرا که شدت خروجی آن با هیچ منگنه کوب دیگری قابل قیاس نیست. منگنه زن های بادی ارزش سرمایه گذاری را دارند زیرا نسبت به نمونه های برقی خود به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری نیاز دارند. با این حال، هزینه خرید آنها بالاست. از طرفی دیگر، منگنه کوب های برقی برای مواد شکننده و نازک مفید هستند اما هزینه نگهداری بیشتری دارند.

همچنین نوع بادی در مقایسه با نوع برقی بسیار پر سر و صدا است و خطر ریسک ایمنی آن بسیار بیشتر است. با این وجود، آنها نیرو و سرعت لازم را برای تغییر شکل کامل یک اتاق یا بخشی از خانه ارائه می دهند. منگنه کوب های بادی از ماندگاری و دوام بالایی نیز برخوردار هستند زیرا در مقایسه با سایر نوع ها پیچیدگی و قطعات متحرک کمتری دارند. از منگنه کوب های بادی می توان برای عایق بندی خانه و انجام پروژه های سنگین ساختمانی استفاده کرد.

منبع: مستر ابزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *